DELHİ

Delhi sakinlik arayanların bulunmaması gereken ama bu karmaşanın ardında da farklı güzellikler ve ilginç görüntüler barındıran bir şehir. Delhi için Geleneksel Hindistan’ın küçük bir modeli denebilir.

AGRA - TAJ MAHAL

Taj Mahal'in dünyada görülecek güzelliklerden bir tanesi olduğu kesin. Yamuna Nehri kıyısında, Agra Fort ve Moğol yapısı Fatehpur Sikri de görülmesi gerekenler listesinde.

RAJASTHAN

Rajastan Hint eyaletleri arasında en ilgi çekenlerin başında gelir. Çölleri, büyüleyici sarayları, surlarla çevrili şehirleri, renkli türbanlı ve uzun bıyıklı erkekleri ve şıngırdayan halhallı, bilezikli, hızmalı saree’li kadınları

AMRITSAR - ALTIN TAPINAK

Sikhler'in en kutsal tapınağı “Altın Tapınak” Amritsar’dadır.

KERALA

Hindistan'ın güney ucu Kerala 550 km uzunluğundaki kumsalı, tapınakları, meşhur ayurvedik masajı ve denizden iç kısımlara süzülen durgun suları ile kaçırılmaması gereken eyaletler arasında.

MUMBAI

Bombay olarak da bilenen Mumbai, Bollywood’u, muhteşem koloni mimarisi, kriket aşkı, lüks hayatı ve fakirliği ile kozmopolit bir şehir.

KHAJURAHO TAPINAKLARI

Hindistan’ın meşhur erotik heykellerle süslü tapınaklarının merkezi. Pastoral bir mekanda yer alan tapınaklar oldukça ilginç.

VARANASİ

Işıkların şehri, ölüm şehri gibi özellikleri ile bilinen Varanasi (eski adıyla Benares), Hindular için en kutsal şehirdir. Ganj Nehri'nin kıyısındaki bu şehirde hayatın her türlü manzarasını görebilirsiniz. Varanasi Hindistan’ın ta kendisidir.

GOA

1960’larda çiçek çocukların ilk Hindistan gezileri Goa’dan başladı. Hindistan cevizi ağaçları ile çevrili yüzlerce kilometre uzunluktaki ıssız plajları, tropik meyveleri ve anlayışlı halkı ile Goa eski bir Portekiz kolonisidir. Bu özelliği ile kendisini diğer eyaletlerden oldukça farklı kılar. Okuma yazma oranı %90'dır.

HAMPİ

Son Hindu imparatorluğu olan Vijayanagar İmparatorluğu'nun başkenti ilginç yapıları ile pastoral Hampi’yi büyülü bir mekan yapıyor.

JAİPUR

Pembe şehir olarak bilinen Jaipur bu adı pembe boyalı evlerinden alıyor. Rajasthan'ın en kozmopolit şehri size yemeklerinden, eski çarşılarına enfes bir ziyafet çekecek.

JAISALMER

Etrafı çöllerle çevrili, rüyadan çıkmışçasına karşınızda rengarenk beliren Jaisalmer, sanki yalnızca hayellerde yaşayabilecek bir şehir. Diğer adı Altın Şehir diye anılmasının sebebi de güneş batımında şehir surlarının aldığı bal rengi.

UDAIPUR

Rajastan’ın en romantik şehri Udaipur, göl ortasına inşaa edilmiş ıssız sarayları ile kendine has bir huzura sahip.

ODISSA - PURI

Sayısız insan kıyıda otururken, “Jhaalmori”nin, burgerlerinin ve buz şekerlerinin keyfini çıkartırken bir yandan da kuma şekil vermeye çalışır. Puri kum sanatının üstün güzelliklerini görebileceğiniz eşşiz bir sahil kasabası.

KAZIRANGA DOĞAL PARKI

Assam'ın sembolü olan boynuzlu gergedanı görebileceğiniz tek yer burasıdır. Parkı emin adımlarla ilerleyen aheste bir filin sırtında gezebilirsiniz.

KEOLADEO DOĞAL PARKI

Asya’daki en önemli ve meşhur kuş alanına  her yıl milyonlarca göçmen kuş kışı geçirmek  için geliyor.

ELLORA - AJANTA MAĞARALARI

Ellora’da kayalara oyulmuş 34 görkemli mağara, dik kayaların arasında pusuya yatmış heykeller, tapınaklar, koridorlar ve platformlala bezenmiş. Ajanta ise bulunduğu yerin muhteşemliği ve daha önce burada yaşayan 200 Budist rahip tarafından duvarlara boyanmış büyüleyici resimleri ile benzersiz bir yer.

ANDAMAN ADALARI

Tropik adalar topluluğu, eşsiz denizaltı yaşamı, mangrovların sıraladığı koylar ve ilkel kabileleri ile Andaman doğanın ender hediyelerinden.

LAKSHADWEEP ADALARI

Adaların çekiciliği uzak olmalarında yatar. Ancak belki de onun güzelliği, sık Hindistancevizi palmiyeleriyle kaplı ve kesintisiz kaymak gibi bir kumsalla çevrili olmasında, her adanın renginin en açık deniz mavisi ve turkuazdan en koyu safir ve lapis rengine kadar uzanan berrak sularda yer almasında gizlidir.

DHARAMSALA -

McLEOD GANJ

Nobel Barış Ödüllü 14. Dalai Lama ve Çin sürgününden kaçan Tibetliler'in merkezi McLeod Ganj’a Dharamsala’dan ulaşım sağlanıyor. Trekking yapmak isteyenler için zorlu olmayan parkurlar sunan McLeod Ganj’da mutlu Tibetli halk ile tanışabilir leziz yemeklerinden ve sonsuz huzurlarından esinlenebilirsiniz.

SIKKIM - GANGTOK

Dünyada eşi olmayan doğa manzaralarına sahip bölge Hindistan’ın en popüler tepe istasyonlarından biridir. Kangcenhdzonga Dağı manzarası eşliğinde yükseklerde trekking keyfi...

JODHPUR

Mavi Şehir! Neredeyse bütün evler maviye boyanmış. Muazzam Meherangarh Kalesi'ni görmeden geçmemek gerek.

KALKÜTA

Yıllarca Hindistan’daki İngiliz yönetimi altında kalan Kalküta, tıkabasa doldurulmuş, harap İngiliz binaları ve altın kalbi ile meşhurdur. Halk zeki, misafirperver, avant-garde sanatla haşır neşir ve entellektüeldir.

LADAKH

Dondurucu rüzgarların ve yakıcı güneşin kavurduğu Ladakh Himalayalar’ın arasında yer alan yüksek soğuk bir çöl. Budist manastırları ile mistik Ladakh ilginç bir doğaya sahip.

NEREYE GİTMELİ

İLETİŞİM

TAKİP ET / PAYLAŞ

Cinius Yayınları NetKitap

Babıali Cad. No. 14 Cağaloğlu 34410 İstanbul, Türkiye

(212) 528 33 14

© 2008 YERKUŞAĞI