Hindistan’a gitmeden önce gideceğiniz yerin mevsim özelliklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kuzey bölgelerindeki hava koşulları ile güneydeki hava koşulları birbirinden tamamen farklıdır. Hindistan’ın iklimi üç ana mevsime ayrılır. Sıcak, ıslak (muson) ve serin. Her bir mevsimin süresi bulunduğu yere göre de değişiklik gösterir. Hindistan’ın birçok bölgesini serin aylar olan kasım ve şubat sonuna kadar rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.  Orta-güney kısımlarda sıcaklık şubat ortasından itibaren yükselmeye başlar, nisan ve mayısta sıcaklık epey yükselir ve haziranda ısı en yüksek dereceye gelir. Bu aylarda orta-güney Hindistan’da sıcaklık 40-45°C civarındadır.

Güney eyaletler de rahatsızlık verici düzeyde ısınır ve nem oranı %85’lere dayanır.


Mayıs sonlarına doğru muson ilk işaretlerini göstermeye başlar. Yüksek nem, şimşekler, sağanak yağışlar ve gündüzü geceye çeviren toz fırtınaları muson iklimi özellikleri arasında yer alır. Nisan ayı ortasından itibaren yüksek kuzey bölgeleri soguk kış aylarının etkisinden kurtulur ve ziyaret için en uygun zaman başlar. Muson, haziranın ilk haftası güney kıyılardan başladığında yağmur sürekli olarak yağar ve temmuz ayında tüm ülkeyi kaplar. Asıl muson güneybatıdan gelir ancak sürpriz bir şekilde kuzeydoğudan gelen yağmurlar güneydoğu kıyılarında ekim ve bazen aralık başına kadar yağış bırakabilir. Musonda önce sıcak sonra kuru ve sonra tozlu hava yerini sıcak, nemli ve çamurlu bir ortama bırakır. Tüm gün değil ama her gün yağmur yağar ve güneşin çıkması ile adeta hamam ortamı oluşur.


Ekim gibi neredeyse tüm ülkede muson biter. Bu dönem Hindistan’ın birçok yeri için gezi zamanıdır ve en çok turist bu dönemde gelmeye başlar. Kuzey bölgelerinde hava soğumaya başlar. Kuzey uçta yer alan Ladakh’ı ziyaret için artık çok geçtir. Ladakh için temmuz sonu ve eylül başı aralığı en uygun zamandır.

NE ZAMAN GİTMELİ

İLETİŞİM

TAKİP ET / PAYLAŞ

Cinius Yayınları NetKitap

Babıali Cad. No. 14 Cağaloğlu 34410 İstanbul, Türkiye

(212) 528 33 14

© 2008 YERKUŞAĞI